Wydarzenia Wydarzenia

Noc Nietoperzy 2018

SZANOWNI PAŃSTWO - INFORMUJEMY, ŻE LISTA UCZESTNIKÓW JEST JUŻ ZAMKNIĘTA

Widok stworzenia przelatującego o zmierzchu nad głową budzi lęk. Ciemność sprawia, że najmniejszy nawet szmer kojarzymy z czymś groźnym, próbując nadać mu złowrogie znaczenie. Boimy się tego czego nie widzimy i nie rozumiemy. To chyba dlatego większość stworzeń prowadzących nocny tryb życia owianych jest złą sławą. Sowy, ćmy czy poczciwe nietoperze choć zupełnie nieszkodliwe i pożyteczne kojarzone były od wieków z siłami zła. Szczególnym niepokojem napawa nas ostatnia grupa zwierząt. Wokół nietoperzy narosło bowiem wiele mitów i legend, z którymi postępujące odkrycia nauki rozprawiły się już dawno. Wciąż jednak wielu z nas nie może oprzeć się odruchowemu lękowi lub odrazie wyrażanej słówkiem „fuuuuj”. W różnych częściach świata tej grupie zwierząt przypisywano różne znaczenia. W Europie i Afryce posądzano je o współpracę z czarownicami, kojarzono z nadchodzącą chorobą lub śmiercią. Z biednych stworzeń przygotowywano „cudowne” mikstury, których zadaniem było leczenie wszelakich schorzeń. Wierzono, że przybicie nietoperza do drzwi domostwa ochroni mieszkańców przed nieszczęściem i biedą. W niektórych kulturach (Chiny) wierzono z kolej, że nietoperze zwiastują dobrobyt i szczęście. Bez względu na odkrycia nauki, ogromna ilość mitów i legend, narosłych wokół nietoperzy na przestrzeni wieków krąży jeszcze wśród nas w postaci powszechnie wiadomych „mądrości”, powodując głęboko zakorzeniony lęk.

Poznać znaczy zrozumieć. Dlatego też proponujemy Państwu niezwykłe spotkanie w niezwykłym miejscu.

29 września b.r. zapraszamy na pierwszą „Noc nietoperzy” w Puszczy Bukowej. Opowiemy ile prawdy jest w powielanych stwierdzeniach, że „latające myszy”:

Wplątują się we włosy..

Piją krew…

Śpią do góry nogami…

Są ptakami…

Są ślepe…

...itp

Opowiemy również o gatunkach nietoperzy zamieszkujących Puszczę Bukową, ich zwyczajach oraz zaskakujących efektach realizowanego programu czynnej ochrony nietoperzy w Puszczy Bukowej. Współorganizatorami spotkania będą członkowie Zachodniopomorskiego Towarzystwa Chiropterologicznego „Mopek” – od lat zgłębiający tajniki nietoperzowego życia na tym terenie.

Spotykamy się 29 września b.r. o godzinie 18.00 na Drodze Chlebowskiej. Z ulicy Smoczej w Szczecinie-Podjuchach kierujemy się pod wiaduktem autostrady do rozwidlenia dróg. W lewo biegnie asfalt do Kołowa, na wprost natomiast brukowana droga w kierunku strzelnicy wojskowej i dalej w kierunku krzyżówki Binowo-Radziszewo. Wjeżdżamy na bruk i jedziemy dalej. Po około 1,5 km od strzelnicy wojskowej na kolejnym rozwidleniu będziemy na Państwa oczekiwać. Na pewno się znajdziemy :) W przypadku wątpliwości dotyczących dojazdu prosimy o kontakt (tel. 505 001 041)

Zakończenie spotkania - około godziny 22.00

Ilość miejsc jest ograniczona więc decyduje kolejność zgłoszeń. Zapisy przyjmujemy od 1 do 20 września b.r. pod numerem  telefonu  (91) 416 20 71 – sekretariat Nadleśnictwa Gryfino (czynny od poniedziałku do piątku od godziny 7.00 do godziny 15.00). SZANOWNI PAŃSTWO - INFORMUJEMY, ŻE LISTA UCZESTNIKÓW JEST JUŻ ZAMKNIĘTA

Z uwagi na charakter spotkania mogą wziąć w nim udział osoby pełnoletnie oraz dzieci wyłącznie pod opieką rodziców.