Web Content Display Web Content Display

Uroczysko Lwia Paszcza w Puszczy Bukowej

Są takie miejsca w Puszczy Bukowej do których powraca się często, a będąc w nich z rozrzewnieniem myśli się o ich przeszłości i odchodzącej świetności. Ukryte pod sklepieniami majestatycznych buków częściej niepozorne niż narzucające swą obecność doskonale łamią monotonnię krajobrazu dając natchnienie i ukojenie.

Spośród wszystkich uroczysk rozsianych po terenie puszczy jedno szczególnie urzeka swym pięknem. W malowniczej Dolinie Lisiego Potoku tuż przy drodze zwanej Kirą bije źródełko ukryte przed laty (1893 r.) w pysku żeliwnego lwa, którego dziś przez czyjąś chciwość próżno niestety szukać. Pozostało po nim tylko wspomnienie pieczołowicie przywoływane przez wędrowców i miłośników puszczy pamiętających jego istnienie. Dziś wypływająca woda ścieka z betonowej podstawy, w której osadzona była głowa lwa gromadząc się w zastoisku poniżej, aby później leniwie podążyć dalej. Ciekawa jest barwa osadzającego się nalotu będąca świadectwem obecności bakterii żelazistych /bakterie redukujące żelazo (z Fe3+ do Fe2+) w warunkach beztlenowych;/.

Fragment kamiennej obudowy źródła z XIX wieku. Foto Lidia Kmiecińska
Inna nazwa źródełka - Źródło Gené, wywodzi się od nazwiska Carla Ludwiga Gené - nadleśniczego gospodarującego w puszczy od roku 1863, wielkiego miłośnika puszczy, protoplasty Ogrodu Dendrologicznego w Glinnej.