Asset Publisher Asset Publisher

Szorujemy kamienie

Kamienny system oznakowania turystycznego ułatwiający odkrywanie piękna Puszczy Bukowej, zainstalowany w 2015 roku domaga się kąpieli ;-)

Na głazach umieszczona jest inskrypcja zawierająca informację turystyczną, w tym m.in. nazwy zwyczajowe miejsc, dróg, nazwy miejscowości, kierunki oraz orientacyjną odległość wyrażoną w kilometrach (autorami treści inskrypcji i koncepcji lokalizacji kamieni są członkowie szczecińskiego Stowarzyszenia „Klub Kniejołaza", współpracujący z nadleśnictwem przy realizacji projektu). System kamiennych drogowskazów stanowi nawiązanie do przedwojennych metod identyfikacji ciekawych miejsc na obszarze Puszczy Bukowej. Jest również doskonałym przykładem możliwości wkomponowania oznakowania turystycznego w leśny krajobraz i dowodem na to, że takie ponadczasowe drogowskazy wciąż mogą stanowić doskonałą alternatywę dla multimedialnych aplikacji.  Pierwsze 10 głazów, wykonanych na zlecenie Nadleśnictwa Gryfino trafiło do Puszczy już w 2013 roku. Pozostałe 43 kamienie dotarły na miejsca docelowe jesienią 2015. Stało się to możliwe za sprawą projektu „Budowa, poprawa i promocja infrastruktury turystycznej w 6 parkach krajobrazowych woj. zachodniopomorskiego w celu upowszechnienia wiedzy i wspierania zachowań proekologicznych – etap I" współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2007–2013. Beneficjentem głównym projektu było Województwo Zachodniopomorskie - Urząd Marszałkowski-Zespół Parków Krajobrazowych Województwa  Zachodniopomorskiego.

Wśród trzech ostatnich głazów znalazł się również specjalny – pamiątkowy, który 16 lutego 2016 r.  w obecności większości osób zaangażowanych w realizację projektu posadowiony został w okolicach wzniesienia Bukowiec. Jest zwieńczeniem niełatwego w realizacji dzieła „kamienie zamiast smartphonów” ;-).

Od tamtego czasu minęły ponad dwa lata. Kamienie pokrył kurz, który utrudnia korzystanie z ich przekazu. Rozpoczęliśmy więc akcję ich wiosennego szorowania. Przy okazji przeprowadzimy ich inwentaryzację i zastanawimy się nad miejscami, w których oznakowanie to mogłoby zostać uzupełnione. A może niektóre spośród kamieni wymagają korekty położenia? Sprawdzimy. Przy okazji wędrówek z kubełkami i szczotkami przyjrzymy się także innym głazom przywracając im czytelność. Czekamy również na zgłoszenia wszystkich, którzy zechcą wesprzeć nas w tym nietypowym przedsięwzięciu.

Zapraszamy do udziału. Wystarczy chęć do wędrówki, butelki z czystą wodą i szczoteczka, która precyzyjnie pomoże wyczyścić inskrypcje. Każda osoba, która wesprze nas w pracy i przyśle zdjęcie potwierdzające wyszorowanie głazu (wraz z numerem telefonu do kontaktu, na adres gryfino@szczecin.lasy.gov.pl, z tytułem wiadomości "szorujemy kamienie") otrzyma pamiątkowy zestaw upominkowy „od puszczy”.

Akcja trwa do 31 maja b.r. (lub do wyczerpania zapasów kamieni :))

Dla ułatwienia załączamy mapę, z lokalizacją głazów i ich numeracją. Podkład mapy, na którym wrysowano ich lokalizację udostępniony dzięki uprzejmości Edwarda Zadorskiego i Edwarda Mich - DTPsystem Kozienice).

O każdym wyszorowanym kamieniu będziemy informować na bieżąco poniżej, podając jego numer.

Na początek wyszorowane zostały już:

- głaz nr 18

- głaz nr 21

- głaz nr 42

- głaz nr 46

- głaz nr 40

- głaz nr 51

- głaz nr 50

- głaz nr 48

- głaz nr 49

dzięki pomocy Pan Sławomira:

- głaz nr 3

- głaz nr 4

dzięki pomocy Pana Łukasza

- głaz nr 2

dzięki pomocy Mikołaja i Damiana

- głaz nr 41

- głaz nr 43

dzięki pomocy Pana Szymona

- głaz nr 19

dzięki pomocy Jasia i Krzysia

- głaz nr 14

dzięki pomocy Pana Łukasza

- głaz nr 22

dzięki pomocy Pani Joanny

- głaz nr 20

dzieki pomocy Pani Magdaleny

- głaz nr 1

dzięki pomocy Pana Tomasza

- głazy nr 12 i 13 oraz głaz pamiątkowy w okolicach Bukowca

wyszorowaliśmy:

- głaz nr 44

- głaz nr 45

- głaz nr 47

- głaz nr 33

i kolejne:

- głaz nr 34

- głaz nr 35

- głaz nr 36

- głaz nr 37

- głaz nr 38

- głaz nr 39

- głaz nr 52

- pamiątkowy głaz J. Lewandowskiego, A. Schwappacha

- stare kamienne kierunkowskazy dojazdu do Ogrodu Dendrologicznego w Glinnej

dzięki pomocy Pana Leona

- głaz nr 11

Zaczynamy...

...10 minut później

I następny...

...wyszorowany

 

Organizatorem akcji jest Nadleśnictwo Gryfino z siedzibą w Gryfinie ul. 1 Maja 4 (74-100). Organizator nie zapewnia materiałów do czyszczenia kamieni. Ewentualny dojazd uczestników akcji odbywa się na koszt własny. Organizator nie ponosi odpowiedzialności za wszelkie zdarzenia losowe i nieszczęśliwe wypadki uczestników, mogące mieć miejsce podczas akcji. Uczestnicy biorą w niej udział na własne ryzyko i odpowiedzialność.