Asset Publisher Asset Publisher

#sadziMY las z Parą Prezydencką

26 kwietnia 2019 r. w ramach ogólnopolskiej akcji #sadziMy przekazaliśmy mieszkańcom Gryfina, Szczecina i okolicznych miejscowości 300 dorodnych buków i dębów.

W tym samym dniu w toruńskim Nadleśnictwie Rytel uroczyście zainaugurowano ogólnopolską akcję #sadziMy.  Inicjatorem akcji był prezydent Andrzej Duda, który wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą, sadził młode drzewka na terenie zniszczonym przez huragan w 2017 r. W tamtejszym leśnictwie Jabłonowo spotkało się ponad 1000 osób, aby posadzać 100 ha nowego pokolenia lasu. W wydarzeniu obok Pary Prezydenckiej uczestniczyli m.in. pracownicy administracji publicznej, harcerze, żołnierze Wojska Polskiego i Wojsk Obrony Terytorialnej, funkcjonariusze Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej, Straży Granicznej, pracownicy Lasów Państwowych, uczniowie Technikum Leśnego w Tucholi. Łączna liczba drzewek posadzonych w ramach tego wydarzenia przekroczyła 300 tys.

Huragan 100-lecia był największym takim kataklizmem w 95-letniej historii Lasów Państwowych. W nocy z 11 na 12 sierpnia 2017 r. nawałnice połamały i  wywróciły miliony drzew na powierzchni ok. 70 tys. ha w pasie od Dolnego Śląska przez Wielkopolskę, Kujawy po Kaszuby. Obszar zniszczeń w lasach odpowiadał wielkością całej aglomeracji warszawskiej. W ciągu dwóch lat Lasy Państwowe uprzątnęły już ponad 90% całego terenu po kataklizmie. Pracowało przy tym ponad 1200 leśników i ok. 4000 pracowników prywatnych firm usług leśnych oraz kilkaset maszyn leśnych. Dziś przyszedł czas na odtworzenie zniszczonych lasów. W najbliższych latach leśnicy posadzą tam blisko 220 mln nowych drzew.

Akcja #sadziMy była prowadzona przez Lasy Państwowe w całym kraju. We wszystkich 430 nadleśnictwach każdy mógł odebrać sadzonkę i posadzić ją we własnym ogródku. Leśnicy przygotowali ponad 100 tys. sadzonek, dostępne były zarówno gatunki drzew iglastych, jak i liściastych.Lasy i drzewa zapewniają nam tlen, oczyszczają powietrze, wpływają korzystnie na klimat i na samopoczucie nas wszystkich. Są domem dla wielu gatunków roślin, grzybów i zwierząt. Dostarczają najbardziej ekologiczny surowiec, drewno, tworzący domy również dla nas.

Polscy leśnicy każdego roku sadzą 500 milionów drzew. Mimo że czasem wysiłek wielu pokoleń niszczą klęski żywiołowe, sadzenie trwa i lasów w Polsce przybywa. Zajmują one już blisko jedną trzecią powierzchni naszego kraju. Drzewa są jednak potrzebne wszędzie tam, gdzie żyjemy, nie tylko w lesie.

WIĘCEJ INFORMACJI O WYDARZENIU NA STRONIE Lasy Państwowe

Zdjęcie główne - Shutterstock.com