Lista aktualności Lista aktualności

Puszcza Bukowa połączyła pokolenia...lasu i ludzi

8 kwietnia zarówno najmłodsi, jak i najstarsi mieszkańcy naszego regionu wzięli udział w sadzeniu bukowego lasu, wspólnie pisząc jego historię.

W akcji zorganizowanej przez Nadleśnictwo Gryfino uczestniczyło ponad 350 osób.


fot. Z. Pajewski

Na powierzchni pół hektara posadziliśmy około 3 000 drzewek. Zasiliły one pulę ponad pół miliona sadzonek, które tej wiosny trafiły do gryfińskich lasów.

Przyjemnie "pisało się" wspólną "żywą kartę historii" tego miejsca.

fot. M. Szczerba

"Pracujemy cały czas, by las cieszył nie tylko obecne, ale i przyszłe pokolenia" mówił Ryszard Brygman – Nadleśniczy Nadleśnictwa Gryfino. Cieszy nas również tak ogromne zainteresowanie i wspieranie naszej pracy. Ogłaszając akcję, zaplanowaną jeszcze w ubiegłym roku nie spodziewaliśmy się tak licznego udziału. To co wspólnymi siłami udało się osiągnąć wpisało się w hasło kampanii – „Puszcza Bukowa łączy pokolenia". Dziś połączyła ona ponownie – pokolenia lasu i pokolenia ludzi. Wspólnie będziemy mogli obserwować jak rośnie nowy las - ciesząc nas dzisiaj, a w przyszłości innych. Zależy nam na tym, aby wszyscy korzystający z jego uroków rozumieli na czym polega zrównoważona gospodarka leśna - stanowiąca dziś wypracowywany przez lata dobry kompromis pomiędzy potrzebami społeczeństwa i ochrony zasobów przyrodniczych.

TO JEST...

...NASZ LAS...

SERDECZNIE DZIĘKUJEMY ZA WSPÓLNIE SPĘDZONY CZAS I ZAPRASZAMY ZA ROK...

Lasy Państwowe sadzą każdego roku ok. 500 mln drzew, co oznacza, że w ciągu minuty jest posadzonych ich aż tysiąc. Dzięki temu lasów w Polsce przybywa. Lesistość w Polsce wynosi obecnie ok. 30 proc., a tuż po II wojnie światowej wynosiła niespełna 21 proc. Pod względem powierzchni lasów (9215 tys. ha) Polska znajduje się na 6 miejscu, natomiast pod względem wielkości zasobów drzewnych (2491 mln m3) na 4 miejscu wśród krajów Unii Europejskiej. W tym roku leśnicy posadzą drzewa na ponad 53 tys. ha. Warto wiedzieć, że w miejscu jednego wyciętego drzewa sadzi się ok. 13 młodych.

Więcej o corocznych akcjach zalesieniowych i odnowieniowych w Lasach Państwowych

Zobacz - jak dobrze posadzić drzewo :-)