Lista aktualności Lista aktualności

Zapraszamy na niezwykłe spotkanie

Nie od dziś wiadomo, że drewno  jest wszędzie. Otacza nas w tysiącach przedmiotów. Tych zwykłych, którymi posługujemy się w życiu codziennym i tych, w których jest ukryte. Jego wszechobecność jest tak oczywista, że przestajemy sobie uświadamiać ten fakt. Niewiele wiemy o jego pochodzeniu, miejscu w którym się narodziło, ludziach, dzięki którym możemy się cieszyć jego pięknem i funkcjonalnością, drodze jaką przebyło, aby w efekcie końcowym zagościć pod naszym dachem.

Jak bardzo jest powszechne? Spróbujmy rozejrzeć się w domu i na kartce papieru przypisać każdej literze alfabetu jeden przedmiot wykonany z drewna...

D-drzwi R-ramka E-ekierka W-węgiel drzewny N-otes O-opał  J-jętka E-etykieta S-schody T-taboret S-stół U- ul P-papier E- etażerka R-rzeźba

Tak! D R E W N O  J E S T  S U P E R :)

Jak bardzo? Zapraszamy – sprawdźcie to Państwo sami na spotkaniu „Drewno-z Natury doskonałe”

Tym razem, w trakcie wyprawy do Puszczy Bukowej opowiemy o magicznym sposobie produkcji drewna przez Matkę Naturę. Zaprezentujemy codzienną pracę leśników, którzy „współpracując” z lasem dbają o to, aby przy zachowaniu złotej zasady obowiązującej w Lasach Państwowych drewno zawsze mogło gościć w naszych domach. Jaka to zasada?

Leśnicy pozyskują zawsze mniej drewna niż przyrasta w lesie. W ten sposób – bez zachwiania równowagi przyrodniczej stale zwiększają się nasze leśne zasoby.

W trakcie spotkania porozmawiamy o tajnikach hodowli lasu, zasadach pozyskania drewna, sposobach jego klasyfikacji, walorach użytkowych, metodach przerobu…

- Z drewna którego gatunku wykonuje się najlepsze ramy okienne?

- Które drewno jest najlepsze do wędzenia, a które do kominka?

- Czy drewno świerkowe nadaje się na podłogi?

- Ile papieru w ciągu roku zużywa statystyczny Polak?

- Ile węgla drzewnego zużywamy rocznie do przyrządzania smakołyków z grilla?

Na te i wiele innych pytań odpowiemy już 13 października b.r. (sobota).

Autokar (oznakowany) będzie czekał na Państwa o godzinie 10.00 przed siedzibą Nadleśnictwa Gryfino. Kolejny przystanek – 10.45 – parking naprzeciwko budynku Straży Pożarnej przy ulicy Andrzeja Struga (Osiedle Słoneczne)

Interesującą niespodzianką dla uczestników będzie wizyta w jednym z największych w Europie zakładów zajmujących się produkują węgla drzewnego i jego pochodnych. Obejrzymy proces produkcji – od „sztapla drewna” po worek węgla drzewnego, bez którego nie odbędzie się żaden piknik grillowy.

Powrót do Gryfina około godziny 15.30, na osiedle Słoneczne około godziny 16.30*

*godzina powrotu może ulec przesunięciu o około pół godziny.

Ilość miejsc jest ograniczona więc decyduje kolejność zgłoszeń. Zapisy przyjmujemy do 12 października b.r. pod numerem  telefonu  (91) 416 20 71 – sekretariat Nadleśnictwa Gryfino (czynny od poniedziałku do piątku od godziny 7.00 do godziny 15.00).