Lista aktualności Lista aktualności

Dla Niepodległej

Uroczyste świętowanie setnej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości stało się doskonałą okazją do spotkań i rozmów o leśnych wątkach Rzeczpospolitej.

Narodowe Święto Niepodległości uczciły u stóp Wałów Chrobrego tłumy szczecinian. Uroczyste świętowanie stało się doskonałą okazją do spotkań i rozmów o leśnych wątkach Rzeczpospolitej. Nadleśnictwa Gryfino, Trzebież i Międzychód przygotowały stoisko i ekspozycję prezentującą historię leśnictwa wplecioną w historię Polski. Odwiedzający mieli możliwość zapoznania się z krojami mundurów leśnych, pochodzących z niezwykle ciekawej kolekcji Pana Marka Nowaka (Nadleśnictwo Międzychód). Artefakty zgromadzone dzięki jego pasji pozwoliły na odtworzenie kancelarii leśniczego, w której prezentowane były historyczne dokumenty, odznaczenia, przedmioty codziennego użytku wykorzystywane kiedyś przez leśników. Dużym zainteresowaniem cieszyła się wystawa „Leśne wątki Rzeczpospolitej”, prezentująca historię polskiego leśnictwa na przestrzeni dziejów. Nie zabrakło konkursów dla gości i cieszącego się dużym zainteresowaniem kącika informacyjnego poświęconego zagadnieniom współczesnego leśnictwa.

Organizatorami szczecińskich uroczystości byli: Wojewoda Zachodniopomorski, Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego, Prezydent Miasta Szczecin oraz 12 Dywizja Zmechanizowana w Szczecinie. Wojewódzkie obchody święta na Wałach Chrobrego rozpoczęły się w południe od wspólnego odśpiewania hymnu państwowego. Uroczystościom towarzyszyła defilada żołnierzy i sprzętu wojskowego 12 Dywizji Zmechanizowanej.  Odwiedzający mieli możliwość wejścia na pokład okrętu ORP Xawery Czernicki. Otwarty był również budynek Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego. Zwiedzający mogli wejść na wieżę urzędu oraz obejrzeć w głównym holu wystawę IPN „Ojcowie niepodległości”. Poza stoiskiem Lasów Państwowych na ulicy Admiralskiej wystawiony był również sprzęt wojskowy oraz stoiska służb mundurowych i inspekcji.