Lista aktualności Lista aktualności

Bukowa Pisanka 2019

Bukowe pisanki w wiklinowych koszach...

Jak co roku przed Wielkanocą leśnicy z Nadleśnictwa Gryfino przygotowali dla szczecinian nietypową, przedświąteczną propozycję. 7 kwietnia 2019 r., w sąsiedztwie Ogrodu Dendrologicznego w Glinnej odbyły się kolejne warsztaty z cyklu "Bukowa pisanka", stanowiące ciekawą formę spotkań z lasem.

Las to miejsce głęboko zakorzenione w naszej kulturze i tradycji. Miejsce inspirujące, z którego od zarania dziejów czerpiemy dobrą energię, natchnienie ale i niezastąpione do dziś drewno, z którego powstają tysiące przedmiotów czyniących nasze otoczenie piękniejszym i funkcjonalnym. Las jest również potężnym źródłem inspiracji. Każdy kawałek drewna, gałązka, liść czy szyszka mogą sprawić, że pozornie niepozorne i zupełnie nam „nieprzydatne fragmenty lasu” przeobrazić się mogą w prawdziwe dzieła sztuki. "Bukowa pisanka" ma charakter spotkań warsztatowych, na których uczymy się wspólnie w jaki sposób fragmenty lasu przenieść do domów i mieszkań w postaci pięknych wyrobów rękodzielniczych wykonanych z drewna i jego pochodnych.  Motywem przewodnim spotkań jest pisanka z drewna bukowego, która sama w sobie - w czystej drewnianej postaci jest niezwykle dekoracyjna. Okraszona szczyptą artyzmu i koloru staje się jednak prawdziwym arcydziełem - trwałym i niebanalnym świątecznym motywem dekoracyjnym. "Bukowa pisanka" to również niepowtarzalna okazja do spotkań z lokalnymi artystami i twórcami ludowymi, którzy między innymi w lesie odnajdują inspiracje do swojej twórczości.

Tegoroczne spotkanie poświęciliśmy wikliniarstwu - rzemiosłu odkrywanemu na powrót po wielu latach nieobecności. Uczestnicy warsztatów mieli okazję zapoznania się z historią wikliniarstwa, obróbką surowca (wikliny) oraz technikami wyplatana. Pod czujmy okiem pań instruktorek - Leokadii i Moniki wyplatali swoje małe dzieła sztuki wikliniarskiej. Wbrew wcześniejszym obawom praca nie była trudna, choć wymagała skupienia i precyzji. We własnoręcznie wykonanych koszyczkach bukowe pisanki prezentowały się wyjątkowo atrakcyjnie. Dodatkowym elementem warsztatów była możliwość stworzenia wiklinowych stroików zdobionych kolorowymi akcentami świątecznymi, których przygotowaniem wspólnie z uczestnikami warsztatów zajęła się Pani Agnieszka.

Jak zawsze nie zabrakło konkursów i poszukiwania zaginionego zająca.

Serdecznie dziękujemy uczestnikom za wspólne spotkanie, a Paniom instruktorkom za pomoc w cierpliwym odkręcaniu niesfornych, wiklinowych splotów :)

fot. L. Kryczka

fot. L. Kryczka

fot. L. Kryczka

fot. L. Kryczka

fot. L. Kryczka

fot. L. Kryczka